AK GENÇLİK'TE DEVİR TESLİM

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongremiz Ankara Spor Salonu'nda binlerce gencin katılımlarıyla muhteşem bir şölen havasında gerçekleştirildi.

Aynı zamanda yapılan son kongremizle birlikte İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen ve Dış İlişkiler Birim Başkanımız olan Gençlik Kolları Genel Başkanımız Melih Ecertaş emaneti Ahmet Büyükgümüş’e devretti. Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongremizde İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcımız Samet Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyemiz Mesut Tanrıkulu MKYK Üyeliğine seçildi. 24 Haziran seçimine kadar kullanacağımız ilk kampanya şarkısı olan "Er Oğlu Erdoğan" adlı şarkı eşliğinde kürsüye gelen Cumhurbaşkanımız salondaki gençleri selamladı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 81 ildeki gençlere selamlarını ileterek, "Buradan milletimizin huzuru, devletimizin bekası için canlarını hiçe sayan Mehmetçiklerimizi, polislerimizi, jandarmalarımızı, güvenlik güçlerimizi, korucularımızı selamlıyorum. Buradan mazlum coğrafyalar başta olmak üzere dünyanın her yerinde kalbi bizimle çarpan genç kardeşlerimizi selamlıyorum." diye konuştu.

Nazım Hikmet'in, "Gelmiş dünyanın dört bir ucundan" adlı şiirini okuyan Cumhurbaşkanımız, "Buradan gençlik denen o güzel milletin tüm fertlerini selamlıyorum." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanımız, gençlerin enerjisi, dinamizmi, heyecanı ve desteğiyle bugünlere geldiklerini, gençlere daha iyi bir gelecek bırakmak için vesayete meydan okuduklarını, Türkiye'ye demokrasi, hak ve özgürlüklerde sınıf atlattıklarını belirtti. Gençlerden aldıkları enerji ve güçle "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." anlayışıyla reform üzerine reform yaptıklarını ifade eden Genel Başkanımız, şöyle konuştu: "Gençlerimize daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için her alanda tarihi yatırımlara imza attık. Gençlerimize inandığımız için 'Dünya beşten büyüktür.' diyerek küresel adaletsizliklere, haksızlıklara, duyarsızlıklara baş kaldırdık. Gençlerimizden aldığımız ilhamla 2023 hedeflerimizi ilan ettik, hayata geçirmenin mücadelesini verdik. Gençlerimize güvendiğimiz için 2053 ve 2071 vizyonlarımızı kendilerine emanet ettik." 

"ZOR OLAN SEÇMEKTİR"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduktan sonra ilk işlerinin, anayasa değişikliğiyle gençlerin seçilme yaşını önce 30'dan 25'e düşürmek olduğunu, bununla da kalmayarak 16 Nisan halk oylamasında gençlerin seçilme yaşını, seçme yaşıyla eşitleyip 18'e indirdiklerini anımsattı. "Zor olan seçilmek değil, seçmektir." anlayışıyla seçme ve seçilme yaşını 18'e indirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanımız, konuşmasına şöyle devam etti: "Gençlerimize inandığımız, güvendiğimiz için seçme ve seçilme yaşını 18'e indirdik. Gençler, size inanan AK Parti, sizinle bu yolda yürüyen AK Parti ve yarınların modern Türkiye’sini gençlerle beraber inşa edecek olan yine AK Parti. Seçme hakkına sahip olan bir gencin seçilme yeterliliğinin de bulunduğuna inandık ve adım attık. Türkiye'de gençlere bizim kadar güvenen, bizim kadar itimat eden bir başka parti yoktur." Cumhurbaşkanımız, AK Parti Gençlik Kolları'nın 1,5 milyon civarındaki üye sayısının, diğer partilerin toplam üye sayılarının bile üzerinde olduğuna işaret ederek, "Bunun için diyorum ki AK Parti gençlerin partisidir, AK Parti'yi geleceğe taşıyacak olan gençlerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni, gençlerimizin vizyonlarını, bizim yaşadığımız sıkıntılara maruz kalmadan hayata geçirmeleri için getirdik. İşte bunun için 24 Haziran seçimleri en çok da gençlerin seçimi olacaktır." diye konuştu. "Gençler, 24 Haziran'da iradenize, geleceğinize sahip çıkmaya hazır mısınız? Gençler, 24 Haziran'da büyük ve güçlü Türkiye'ye giden yolun kapılarını ardına kadar açmaya hazır mısınız? Gençler, 24 Haziran'da size güvenmeyenlere, sizi küçümseyenlere, sizinle yol yürümekten imtina edenlere derslerini vermeye hazır mısınız?" sorularını yönelten ve "evet" karşılığını alan Cumhurbaşkanımız, "Ne güzel söylemiş şair, 'Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar, haktan, hakikatten yana bakın siz." dizelerini okudu. Cumhurbaşkanımız, "Gençler, 24 Haziran'da Hakk'tan hakikatten yana bakmaya hazır mısınız?" sorusuna, gençlerin "evet" karşılığını vermesi üzerine, "Öyleyse durmak yok, yola devam." dedi.

"GENÇLER ŞAHLANIŞIMIZ VE YÜKSELİŞİMİZSİNİZ"

6 Mayıs'ta İstanbul İl Kongremizde seçim manifestolarını açıkladıklarına değinen Cumhurbaşkanımız, manifestoda gençlere özel bir ithaflarının bulunduğunu, "Gençler şahlanışımız ve yükselişimizsiniz" cümlesiyle başlayan kısmı salondaki gençlerle paylaştı. "Sevgili gençler, içinde bulunduğunuz yaşların kıymetini ileride çok daha iyi anlayacaksınız." diyen Cumhurbaşkanımız, gençliğin insanın hayatta eline sadece bir defa geçirebildiği bir fırsat olduğunu, bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İçinizin kıpır kıpır olduğunun, hayallerinizin, hedeflerinizin, umutlarınızın büyüklüğünün gayet iyi farkındayım çünkü unutmayınız bizler de bir zamanlar gençtik. Sizlere bakınca kendi gençliğimi, o çağlarda verdiğim mücadeleleri, edindiğim birikimi hatırlıyorum. Bir yandan ailemize yakışır hayırlı bir evlat olmak için canla başla çalışıyorduk, diğer yandan büyük emek verdiğim spor dalında en iyisi olmak için tüm gücümüzü ortaya koyuyorduk. Öte yandan şiirle, edebiyatla, sanatla, kültürle iç içe bir hayat sürüyorduk. Aynı şekilde liseden üniversiteye kadar eğitim öğretim hayatımızın her anını dolu dolu yaşamanın gayreti içindeydik." Hayatı tek boyutlu yaşamanın, insanı geniş düşünmekten ve geniş bakmaktan, üretken olmaktan alıkoyacağını vurgulayan Cumhurbaşkanımız, bu anlayışla büyüdüklerini, gençlere de bu düşünceyi tavsiye ettiklerini bildirdi.

"AİLENİZE SIKI SIKIYA SAHİP ÇIKIN"

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, gençlere; "Bu çağlarda yaşadığınız her hadisenin olumlu ya da olumsuz neticelerini hayatınızın ilerleyen dönemlerinde mutlaka göreceksiniz. Onun için ailenize sıkı sıkıya sahip çıkın." tavsiyesinde bulundu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, gençlerin sporu da ihmal etmemesini, fikri ve edebi eserlerle teşrikimesailerini kesmemelerini isteyerek, internetin, sosyal medyanın, bilgisayarın gençlerin hayatında büyük bir yer kapladığına değindi. Cumhurbaşkanımız, "Bütün bu imkanları, ailenizle, arkadaşlarınızla, eğitiminizle, zihni ve bedensel gelişimizle harmanlamayı başardığınız da herkesin önüne geçeceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Bizim gözümüzde sizler 21 yaşında İstanbul'u fetheden Fatihlersiniz." diye konuştu. Cumhurbaşkanımız, genç kardeşlerimize "24 yaşında Osman Gazi olmaya var mısınız? 18 yaşında ikinci Murat olmaya var mısınız? 21 yaşında Fatih olmaya var mısınız? 25 yaşında Kanuni olmaya var mısınız?" diye sorarak, böyle bir misyona talip olmanın kolay olmadığını hatırlattı. Arif Nihat Asya'nın Fetih Marşı'nda yer alan "Delikanlım, işaret aldığın gün atandan, yürüyeceksin. Millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın." bölümünü okuyan Cumhurbaşkanımız, "15 Temmuz'da biz yürüdük, milletimiz yürüdü, sizler yürüdünüz arkamızdan. Yarın da sizler yürüyeceksiniz, millet yürüyecek arkanızdan. Yeter ki kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi, nereye gittiğinizi asla unutmayın. Allah'ın izni ile gerisi gelecektir, hiç endişe etmeyin." diye konuştu. Salondakilere, "24 Haziran'a hazırlanıyor muyuz?" diye soran Cumhurbaşkanımız, "Rabbim inşallah 24 Haziran'da hem Başkanlık ama parlamentoda da kahir ekseriyeti ile parlamentoyu almayı bizlere nasip etsin. Cumhur İttifakı'nın parlamentodaki zaferi bizler için çok ama çok önemli, onun için çok çalışacağız." ifadelerini kullandı.  

 

Haberin görselleri