" Politika üretmeye katkıda bulunabilirsiniz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanımız Taha Ayhan konuşmacı olarak katıldığı Siyaset Akademisi programı İstinye Üniversitesinde gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanımız Taha Ayhan konuşmacı olarak katıldığı Siyaset Akademisi programı İstinye Üniversitesinde gerçekleştirildi. Programda konuşmalarını gerçekleştiren İl Başkanımız Taha Ayhan, AK Partimizin Genç bir hareket olduğunu, gençliğini her zaman muhafaza eden konumda olduğunu söyledi.

AK Parti hareketi, eğer bir ayağı demokrasiyse bir ayağı toplumsal değişimse bir ayağının "gençlik" olduğunu vurgulayan Ayhan, "Kurulduğumuz günden itibaren Cumhurbaşkanımızın da gençlik kollarından geldiğini hatırlayacak olursanız AK Parti en temelinde ve merkezinde gençliğin yerleştiğini görüyoruz. Gençlik Kolları, kadın Kolları ve ana kademe gibi bir ayrı yapı, ayrı hiyerarşi içerisindedir. Yürütme toplantılarına her kadememiz de mutlaka gençlik kolları başkanımız temsil edilir." dedi.


Taha Ayhan AK Partinin bütün kademelerinden gençlerin var olduğunu hatırlatarak,"Genel Merkezde Merkezi Yürütme Kurulu’na ( MYK) Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanımızda biz temsilen katılmaktadır. Bu durum bize politikaların kaynağında şekillendirmeye imkan veriyor. Gençliğin fikirlerini politikalarda doğrudan etki edebildiğini görüyorsunuz." şeklinde konuştu.Gençlerin son dönemde hızlı artan oranlarda politikaya, siyasete katılım sağladığını belirten Ayhan, gençlerin günümüzde 90’lı yıllara oranla daha fazla siyasete katılım sebebini, siyasette itibarın artması olarak tanımladı.

" Politika üretmeye katkıda bulunabilirsiniz"

Geçmiş yıllarda toplumsal olayların üniversite gençliği üzerinden kurgulandığını hatırlatan Ayhan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Burada AK Parti’nin yaptığı bir yenilikten daha bahsetmek isterim. 2002 yılına kadar ya da 2010 yılına kadar diyelim. Türkiye'de üniversite sayısı çok azdı.6 - 7  üniversiteyi kontrol etmeniz, üniversite gençliğini kontrol etmeniz, anlamına geliyordu. Üniversite kadrosunu kontrol etmeniz de akademik fikirlerin akademik camiayı manipüle etmeniz, buradan adete bir toplumsal muhalefet gibi lanse etmeniz mümkündü.

AK Parti üniversitelerin demokratikleşmesi için yaptığı hamleler üniversite sayısını arttırması, hoca havuzunu arttırıyor olması, akademinin gelişmesin yaptığı yatırımlar, bu sayede şuanda 184  üniversitemiz var. Bu sayede artık üniversite gençliği üzerinden bir manipülasyonu demokratik standartlarda yapmaları imkansız."

Taha Ayhan, programda yer alan katılımcılara seslenerek, "Her birinizi AK Parti Gençlik Kollarına bekliyoruz. AK Partinin farkı burada doğrudan politika üretmeye katkıda bulunabilirsiniz. siyasette görev alın sosyal hayatta mutlaka görev alın üniversite sırasında zaman eskisinden çok daha hızlı akıyor. Hepinize çok daha fazla ihtiyacımız var." diye konuştu.

Gençlerin üniversite dönemlerinde siyasete katılım sağlamaları gerektiği tavsiyesinde bulunan İl Başkanımız Ayhan,Gençlik örgütleriyle alakalı bir akademik çalışmamız “Dünyadaki ve Türkiye’deki Gençlik Örgütleri ve AK Parti’deki Gençlik faaliyetlerinin karşılaştırılmasına dair bir akademik çalışmamız Şubat ayında yayınlanacak." diyerek sözlerini tamamladı.
AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ burada gerçekleştirdiği konuşmda, 20 Aralık tarihinin Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy 'un doğum günü olduğunu katılımcılara hatırlattı.

Üniversite sürecini hem ders çalışarak hemde dava uğrunda mücadele ederek geçtiğini vurgulayan Dağ, " Üniversite de kendi alanınızda başarılı olmak önceliğinizi olsun. Sosyal aktivite yapacak zamanınız mutlaka olsun. Üniversite yıllarında yapmış olduğunuz faaliyetleri hatırladıkça yeni dostluklar oluşma imkanı verecektir." dedi.

Dağ, siyasette gençlerin ümitlerine ihtiyaç olduğunu belirterek, " 70'li yıllara gittiğimizde bütün siyasetin gençler üzerine oynandığını görüyoruz. 80 darbesinin de kırıp geçirdiği alanın gençler olduğunu görüyoruz. 5 bine yakın genç vefat etti. Bunlar üniversite okuyan gençlerdi, yetişmiş gençlerdi. Aslıda bir şekilde bu gençler heba edildi. İdam edilen, yıllarca ceza evinde tutulanda bu ülkenin gençleriydi. 28 Şubat sürecine baktığımız zamanda yapılan uygulamaların gençler üzerine gerçekleştiğini görüyoruz. Bütün bunlar statükonun dinamizme karşı dur demesiydi." şeklinde konuştu.

Hayatın hızlı bir şekilde devam ettiğini aktaran Dağ, dünyadaki ülkelerle yarışır durumu gelebilmenin gençlikle gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Dağ, gençlerin karar verici pozisyonun geçmiş dönemlerde olmadığını, bizim dönemimizde bu anlayışın değiştiğini ifade ederek, " Her girdiğimiz toplantı bizler için tecrübe, memlekete faydalı olacaktır. Dolayısıyla son dönemde gençlik konusunda önemli değişimler olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcımız Dağ, Şeyh Edebali'nin Osman Gaziye nasihatını genç kardeşlerimize okudu.

 

Haberin görselleri