ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE SİYASETTE DİJİTAL DİPLOMASİ EĞİTİMİ

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Dış İlişkiler Birimi İstanbul İl Başkanlığı’nda "Uluslararası İlişkiler ve Siyasette Dijital Diplomasi" konulu eğitim programımıza Gökhan Yücel konuşmacı olarak katılım sağladı.

 Dış İlişkiler Birim Başkanımız Ömer Sevban Ceylan'ın açılış konuşması ile başlayan programa  ilçe teşkilatlarımız ve il komisyonlarımızdan katılım sağlandı. Gökhan Yücel'in sunum yaptığı programımızda gençlerimize uluslararası ilişkilerimiz ve dış politikadaki yerimiz hakkındaki düşüncelerini belirten Gökhan Yücel yeni diplomasi ve diplomasi olgusu hakkında da gençlere bazı düşüncelerini anlattı.

 

 

  "DİPLOMİ OLGUSU TOPLUMUN EN TEMEL İHTİYACIDIR"

Gerçekleştirilen programda diplomasi olgusundan bahsedilirken konu ile ilgili olarak Dış İlişkiler Birim Başkanımız Ömer Sevban Ceylan konuşmasında "Diplomasi olgusu, toplumların en temel ihityaçlarından biridir. Toplumlar sahip oldukları coğrafi konumları gereği komşu devletlerle siyasi ve ekonomik ilişki içerisine girişmiştir. Bu noktada diplomasi bu ilişkinin en temel güçlerinin başında olmuştur. Toplumsal değişimler, teknoloji ve insan ihtiyaçlarına yönelen olguların farklılaşması ile diplomasinin faaliyet alanlarında değişimler yaşanmıştır. Biz de AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Dış İlişkiler Birimi olarak, söz konusu değişimi incelemek adına ‘Uluslararası İlişkiler ve Siyasette Dijital Diplomasi’ başlıklı programı düzenlemeye karar verdik. Diplomasi kavramının ne olduğu, bu kavramın ne yönde değiştiği ve diplomasinin son versiyonu olan ‘Dijital Diplomasi’ kavramı söz konusu programda incelenmek üzere masaya yatırılmıştır. Tüm Türkiye gençliğini hedef alan bu proje, Dünya’nın prestijli üniversitelerinin bilgi birikimi ışığında eğitim görmüş olan uzman konuşmacı tarafından bizlere aktarılmıştır. Bu noktada incelenen hususları sizlere sunmak adına kısa da olsa bu kavramları açıklama gereği duyuyoruz. Diplomasi kavramı, dış politikada yaşanan sorunların barışçıl yöntemler ve müzakereler sonucu çözülmesini ifade eder. Tarihsel süreç içerisinde varlığını koruyan bu kavram Antik Yunan döneminde varlığını göstermiş olup, var olma nedenlerinin başında devletlerarası sistemin içinde birbiri ile yakın ilişki kuran çok sayıda aktörün varlığı olmuştur" dedi.

  İl Başkan Yardımcımız Ömer Sevban Ceylan sonrasında Sunumunu yapmak için sahneye çıkan Gökhan Yücel katılımcılara dış politikanın önemini anlatarak sunumunu gerçekleştirdi. 

  Program katılımcılar ile hatıra fotoğrafı  çekilerek sona erdi. 

Haberin görselleri